Svečana dodjela nagrade U4energy

Autor: Katarina Grgić Noršić, 28. 10. 2011.

U4energy je inicijativa Europske komisije, financirana kroz program Intelligent Energy Europe i u njemu sudjeluje 27 država članica EU.

Projekt pod nazivom ENERGETSKA EFIKASNOST (UČINKOVITOST), namijenjen je učenicima u dobi od 7 do 14 godina i provodi se sustavno u cijeloj školi.

Glavni motivi našeg sudjelovanja na U4energy natjecanju su ekološko osvješćivanje svih učenika, poticanje energetske učinkovitosti u školi, doprinos zaštiti okoliša i ušteda.

Ravnateljica škole Snježana Pavić, prof. i nositeljica projekta Dubravka Bayer te učenici 7.c razreda primili su u Napulju nagrade za svoj trud.

Cijeli tekst možete pročitati ako kliknete na VIŠE

ENERGETSKA EFIKASNOST

Osnovna škola Eugena Kumičića iz Velike Gorice ove se školske godine, na prijedlog ravnateljice Snježane Pavić, uključila u paneuropsko natjecanje „U4energy“. Naša škola se uključila u ovo uzbudljivo natjecanje u tri  kategorije A, B i C.

Iako imamo mnogo dobrih ideja i planova, idemo korak po korak zbog financijskog ograničenja, ali u pravom smjeru! Pretprošle školske godine adaptirali smo sanitarne čvorove i vodovodne instalacije što je rezultiralo uštedom vode. Prošle školske godine izmijenili smo velik broj trošnih prozora što je doprinjelo manjem gubitku toplinske energije. Već nekoliko godina vrlo smo uspješni i ponosimo se drugim mjestom u Zagrebačkoj županiji sa 26 000 kg sakupljenog otpadnog papira.

U svrhu bolje energetske efikasnosti ove školske godine odlučili smo promijeniti rasvjetu u učionicama. Vrlo stare lampe s običnim žaruljama zamijenili smo novima u koje idu niskoenergetske fluorescentne cijevi. Prijedlog je podržala lokalna vlast, ali potrebna financijska sredstva škola je sama zaradila organizirajući Božićni sajam. Učenici svih 40 razreda (ukupno 934 ) sa svojim su razrednicima i roditeljima izrađivali božićne ukrase i prodavali ih.  Promijenili smo rasvjetu u 11 učionica ,od ukupno 22 u školi. Ugrađeno je 99 novih rasvjetnih mjesta sa 198 štedljivijih fluorescentnih cijevi umjesto dosadašnjih klasičnih žarulja. U posjetu školi bio je i  gosp. Marko Ružić, dipl.ing.biologije, stručni savjetnik za zaštitu okoliša Grada Velike Gorice .

Važnu ulogu u ovom eko-projektu imaju učenici 7.c razreda pod vodstvom prof. kemije Dubravke Bayer. Educirani učenici iz 7.c šire informacije među drugim učenicima dolazeći im na satove razrednih odjela. Prezentacijom, animiranim filmovima sa EE porukom, stavljanjem naljepnica „štedi energiju-ugasi računalo“ ili „gasi svjetlo“, podijelom brošura sa savjetima pozivaju učenike da zajedničkim nastojanjima učine nešto za održivu budućnost.Osim učenicima projekt će predstavit i na sastanku Vijeća roditelja.

Poticanje energetske efikasnosti u školi dovelo je do toga da učenici svojim ponašanjem žele doprinjeti boljem životu na Zemlji, a naučili su i kako to mogu u svakodnevnici. Napredak se uočava u mijenjanju loših navika, kojima se bespotrebno rasipa energija, na bolje - u školi i kod kuće.

Završetkom školske 2010./2011. godine mreža nacionalnih U4energy ambasadora i savjetnika koordinirala je nacionalne žirije i odabrala nacionalne pobjednike za svako od tri U4energy kategorije natjecanja. Rezultati su objavljeni krajem ljeta 2011. i s ponosom možemo reći da je i naša škola jedna od odabranih i to čak u dvije kategorije,A i B.

Novinarska skupina