> Projekti

Finale projekta "Čitamo mi, u obitelji svi", šk. g. 2012./2013.

Autor: Nataša Šušnjić Pantić, 17. 9. 2013.

Pročitajte rezultate našeg zajedničkog Projekta!!

Evo nas u novoj školskoj godini! Projekt Čitamo mi, u obitelji svi“ nastavlja se i dalje.

Kaže se da se prvi mačići bacaju u vodu, no u slučaju početka našeg Projekta, to nikako nije tako! Gledajući radosna lica djece koja su primala plavi ruksak svakog petka i čitajući ankete učenika i roditelja na kraju školske godine, zaključila sam da su zadaci koje smo si projektom zadali većinom ispunjeni! Ankete među roditeljima su pokazale da je većina roditelja bila zadovoljna učincima zajedničkog čitanja dok relativno mala manjina nije vidjela smisao u našim aktivnostima. No, djeca su u velikoj većini izjavila da im je zajedničko čitanje bilo zabavno, nešto novo, drugačije i da su uživali u zajedništvu s obitelji. Također, većina djece je izjavila da će čitati više nakon iskustva u Projektu (radujemo se ako će biti tako!)

Kratko ćemo se podsjetiti aktivnosti vezanih za Projekt. U njemu su sudjelovali učenici trećih razreda (sadašnjih četvrtih) sa svojim obiteljima, knjižničarka Nataša Šušnjić Pantić i učiteljice trećih razreda Vlatka Zeljković, Ljubica Skelin, Sanja Gusić, Snježana Kovačić Golubović i Marija Pejak.

Dakle, cijela priča je počela (naravno za roditelje i učenike) roditeljskim sastancima na kojima sam upoznala roditelje sa zadaćama  Projekta. Nakon toga i same učenike. Dogovorili smo se o datumu početka ( 1. veljače) i… krenuli! Iz petka u petak učenici su se veselili dobivanju ruksaka, a iz srijede u srijedu ja sam se veselila vraćanju ruksaka, slušanju dječjih dojmova uživo i čitanju dnevnika dojmova na miru u knjižnici. Zaista je bio užitak iščitavati dječje veselje iz mnoštva pozitivnih dojmova!

O Projektu smo izvještavali i medije: Radio Veliku Goricu, Portal Velika Gorica, a vijest o nama izašla je i u časopisu velikogoričkih osnovnih škola Žir.

No, brzo je došao i kraj godine. Nažalost,  ipak nije bilo dovoljno petaka da svi učenici dođu na red da ih posjeti plavi ruksak, no to ćemo ispraviti u prvom polugodištu ove školske godine i nastaviti gdje smo stali.

U međuvremenu, prestankom putovanja plavih ruksaka počelo je vrijeme zbrajanja dojmova. Od svih voditelja Projekta u Hrvatskoj zatraženo je da izaberu najljepše učeničke dojmove iz Bilježnica dojmova. Uz pomoć učiteljica Ivane Drezge i Rosane Vađon, izabrala sam naše i poslala ih za sveukupno natjecanje za najljepši dojam i najljepšu pjesmu o Projektu.

Nakon glasanja knjižničarki iz cijele Hrvatske tijekom srpnja, dobila sam rezultate:

Učenički dojam Karle Barić iz 3.e razreda završio je na 6. mjestu u zagrebačkoj županiji. Prvih pet mjesta se nagrađuje, a budući je učenica osvojila mjesto ispod petog, dobit će nagradu iz knjižnice. Čestitke Karli!

Nagrađivale su se i najbolje pjesme o Projektu. I tu smo imali uspješne učenike. Petra Basta i Luka Milić, oboje iz 3.a razreda, osvojili su sedmo i deseto mjesto na razini cijele države! Za svoj uspjeh također će dobiti nagradu u obliku, naravno, knjige! Čestitamo!!

Za kraj, nadam se da su se i djeca i njihove obitelji uspjeli i zabaviti uz naš zajednički Projekt! S entuzijazmom ulazimo u novu školsku godinu i novi krug čitanja!

> Projekti