I slijepi vide put

Autor: Administrator , 17. 10. 2017.

MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA

“I slijepi vide put“

15. listopada obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa. Bijeli štap zaštitni je znak slijepih osoba, omogućava im lakše i brže kretanje.

I naša škola svake godine obilježi na poseban način taj dan, tim više što i mi imamo slijepog učenika, Marka Cavrića. Defektologinja Milica Kolumbić Di Giorgio pripremila je učenicima Markovog razreda zanimljivu radionicu. Učenici, sadašnji osmaši, trebali su hodati povezanih očiju uz pomoć štapa, mazati namaze na kruh te pisati na brajici. U školskoj knjižnici probali su pisati na Brailleovom pismu. Svima je to bilo zabavno, ali i teško.

Marko je vrlo komunikativan i simpatičan dječak koji se prisjetio svojih prvih početaka upoznavanja s bijelim štapom i brajicom. „U ovoj školi mi je super, puno mi olakšava staza za slijepe i napisana imena učionica na svakim vratima braicom. Braicu sam počeo učiti sa 6 godina u Centru za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek", a hodati uz pomoć štapa već s 5 godina.“- rekao nam je Marko.

Iako ima posebne knjige, danas na satu piše na laptopu. Marko ima asistenticu Ivu koja mu pomaže u učenju i kretanju školom. Ima puno prijatelja, i iako ih ne može vidjeti, rado ih sluša i priča s njima.

Marko je osmaš i uskoro odlazi u srednju školu, a nama će nedostajati njegov smisao za humor, osmijeh i vedrina kojom zrači.

NOVINARSKA SKUPINA

Ida Nuković i Mateo Mikulčić