Predstava Plakir

Autor: Maja Onić, 2. 3. 2009.

Učenici naše škole posjetili su Lutkarsko kazalište Utrine i pogledali  izvedbu Plakira.

Napisan vjerojatno 1556. za izvedbu jednog pokladnog dana na piru Vlaha Sorkočevića. Sazdan je na simetrično zamišljenim odnosima pet parova koji lutaju šumom: Plakira, sina Kupidova i Vile, mladića Dragića mahnita za vilom i sjetne mu djevojke Grube, pastira dobričine Rade i Mione koja mu koketno uzmiče, starca Grižule koji žudi za vilom, ali bi bio zadovoljan i sluškinjicom Omakalom, koja je pobjegla od zle gospodarice. Napokon će Dijana (simbol nevjeste) vratiti bogu ljubavi Kupidu (simbolu mladoženje) otetoga i u mrežu ulovljenoga sina Plakira čime će nanovo biti uveden božanski red i svi će se pomutnje i nesporazumi smiriti i razjasniti. Za razliku od tipiziranih likova iz svijeta vilinskoga pričina, dramske osobe iz zbiljskog života izvrsno su građene – obilježavaju ih i razlikuju jezik, navike, priprosta ali topla očitovanja osjećanja, uraslost u okoliš, odnos spram prirode i običaja. Osim toga, godišnica Omakala ispovjedno zbori o svom turobnom životu sluškinje koju je njena gospođa mučila i zlorabila, pa su uzvanici na piru jamačno lako razumjeli autorovu kritiku prilika u onodobnom Dubrovniku. Pa i lik starca Grižule nije samo duhovita rugalica neprimjerenom ponašanju nego i vjerna slika «gosparskog» odnosa prema podložnicima.
Preplitanje bajkovitog i realnog svijeta u Plakiru  daje mu posebno privlačnu moć i ovu pastoralu svrstava u zasebno zanimljiva i izazovna Držićeva dramska djela.  Napokon, ne treba zaboraviti da je 50 godina poslije Plakira slavni Shakespeare napisao svoj San Ivanjske noći koji neodoljivo podsjeća na duh i obličje ovoga djela našega dum Marina zvanoga Vidra.