Edukativno predavanje

Autor: Maja Onić, 9. 3. 2009.

10. ožujka 2009.  našu će školu posjetiti predstavnici Udruge Civitas Zagreb u sklopu provedbe projekta "Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja". Prije nekoliko mjeseci predavanje je održao prof. dr. sc. Ivan  Đikić, no ovoga puta u goste nam dolazi prof. dr. sc. Đurđica Ugarković sa zanimljivim predavanjem na temu Evolucija vrsta zapisana u molekuli DNK. U sklopu te teme razgovarat će se i o različitim pitanjima, kao što su:

Evolucija – zašto se vrste mijenjaju?

Kako molekula DNK pomaže objasniti evoluciju vrste?

Što možemo doznati iz molekule DNA o povijesti ljudske vrste?

Kakva je budućnost ljudske vrste?

Kako svojim ponašanjem možemo utjecati na budućnost ljudske vrste?

Klikom na  više pročitajte kratak životopis prof. dr. sc. Đurđice Ugarković.

Rođena 28. svibnja 1959. g. u Gospiću, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Studij kemije upisala  1978.g. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je i diplomirala 1982. g
Magistrirala  1985. g. na poslijediplomskom studiju Sveučilišta u Zagrebu, smjer biokemija, a doktorat pod naslovom "Fotokemijske   reakcije ribonukleinskih kiselina" obranila je 1988. g. na Institutu "Ruđer Bošković".
Od 1988. do 1991. g. boravila na specijalizaciji u Laboratoriju za primjenjenu molekularnu biologiju Instituta za fiziološku kemiju Sveučilišta u Mainzu, SR Njemačka.
Bavi   se znanstvenim istraživanjima iz područja molekularne genetike eukariota. Radila je na proučavanju regulacije ekspresije gena u različitim eukariotskim sustavima
Glavni znanstveni interes joj je proučavanje uloge nekodirajuće DNA u eukariotskim organizmima, osobito proučavanje uloge satelitskih DNA i heterokromatina u evoluciji vrsta, te se u posljednje vrijeme bavi proučavanjem transkripcije ovih molekula..
 U razdoblju od 2001.-2005.  obnašala je dužnost predstojnice Zavoda za molekularnu genetiku IRB-a. Predsjednica je Hrvatskog genetičkog društva od 2002. -2007. godine.
1991. g. osnovala Laboratorij za molekularnu genetiku eukariota i pokrenula novu znanstvenu problematiku u IRB-u, usmjerenu na istraživanje evolucije i organizacije nekodirajuće DNA.