"Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja"

Autor: Maja Onić, 29. 1. 2009.

23. i 26. siječnja 2009.  našu su školu posjetili predstavnici Udruge Civitas Zagreb u sklopu provedbe projekta "Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja".

Predsjednica Udruge novinarka Zvjezdana Stančić održala je za naše učenike 7. i 8. razreda predavanje "Važnost medija kao čimbenika kreiranja pozitivnog i poticajnog ozračja za mladog čovjeka".

Prof. dr.sc. Ivan Đikić u svojem predavanju "Znanost je cool" govorio je o važnosti ambicije, učenja, kontinuiteta rada za uspjeh u znanosti i životu općenito, o ozbiljnosti i stavu prema vrijednostima, kako dolazi do znanstvenih otkrića, o odnosu prema znanosti u Hrvatskoj, sustavu školovanja, mogućnostima nagrađivanja. Kao važne faktore za uspjeh u znanosti prof. Đikić naveo je sljedeće:

1. originalnost i znanje

2. dugotrajni i predani rad

3. ljubav i znatiželja

4. skromnost

5. timski rad i multidisciplinarnost

Sznajte još o ovoj temi klikom na više. U foto-galeriji pogledajte fotografije posjeta Ivana Đikića i udruge Civitas Zagreb u našoj školi.

Civitas - Zagreb je nevladina neprofitna udruga osnovana 26. listopada 2001. godine. Članovi udruge Civitas su u najvećem broju: novinari, profesori, pedagozi, rehabilitatori, soc. radnici, liječnici, pravnici te roditelji mladih korisnika edukativnih projekata. Civitas je počašćen članstvom s nekoliko Dr. prof. sc. iz područja medijskih, medicinskih i edukacijsko rehabilitacijskih znanosti.
Programi Civitasa u najvećoj su mjeri usmjereni ciljevima svekolike edukacije glede predstavljanja, prihvaćanja i razumijevanja važnosti Medijskog odgoja i njegove uloge u svim etapama odrastanja djece i mladeži.
Projekt se ostvaruje višestruko:
1.       Uključivanjem znanstvenika i članova udruge " Civitas Zagreb" u kampanju protiv nasilja,
2.       Provedbom radionica (desetak mladih znanstvenika i stručnjaka Civitasa) unutar projekta "Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja" u cilju približavanja rada i djelovanja mladih znanstvenika, njihovih pogleda i poruka djeci i mladeži glede odabira vrednota i otvaranja vlastitog puta do ostvarenja zacrtanih planova. Posebice s porukom naglaska na važnost obrazovanja, odmaka od destrukcije i nasilništva.
3.       Radom na senzibilizaciji medija za ustupanje prostora pozitivnom životnom ozračju.
Glede toga, potreban je snažniji glas protiv sviju oblika nasilja. Posebice je snažna ona poruka ukoliko dolazi iz redova mladih ljudi čiji zavidni stupanj obrazovanja, dokazane kvalitete i priznanja ulijevaju nadu u pozitivne promjene sustava vrijednosti. Kakvim sve putem prolaze mladi znanstvenici prema ostvarenim ciljevima, ostaloj mladeži prečesto predstavlja istinsku enigmu? Nedostatkom takvih i sličnih informacija sužava se aktivnost i angažiranost mladog čovjeka. Umanjuju se brojne vrednote vezane uz zalog izgradnje i napretka bilo koje struke i zvanja. Unutar slobodnog vremena mladih postoji golem prostor otvoren brojnim mogućnostima napretka ukoliko im se ponudi odabir odgovarajućeg sadržaja. Scene nasilja koje preplavljuju stranice naših crnih kronika, a čiji su akteri nerijetko i djeca mlađe školske dobi, ulijeva nepovjerenje i bojazan građana. Mediji, okrenuti senzacionalizmu i profitu, ne susprežu ni pred prikazima najmračnijih scena zla. Naprotiv, koristeći nedostatnu educiranost svojih mladih konzumenata promoviraju neprihvatljivo ponašanje, potpomažući time srozavanje opće priznatih vrijednosti i kulture življenja.

U sklopu projekta mladi će znanstvenici s učenicima i timom Civitasa posjetiti različite medije i odgojno obrazovne institucije te nastojati potaknuti mladi naraštaj na prihvaćanje vlastite odgovornosti. Potrebne i važne za bilo kakav i bilo čiji uspjeh i napredak. Vjerujemo, i učinkovite formule u borbi protiv nepoželjnog ponašanja.

Pri završetku projekta pokušat će se, temeljem vođenih razgovora s mladima, definirati njihova razmišljanja i percepcije o vrijednostima.

Ciljevi:
- doprinos zaustavljanju nasilja među mladima. - suradnjom znanstvenika i nevladine scene
- upoznavanje mladih s važnošću rada unutar znanosti.
- senzibilizacija medija za poštivanje pravila profesionalnog novinarstva.
- promoviranje opće priznatih vrijednosti.
- prihvaćanje vlastite, osobne odgovornosti.